ul. gen. Józefa Bema 20,
33-100 Tarnów

884-822-644
kontakt@bema20.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 464

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /templates/dd_interior_95/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Bema20 - nowe miejsce w starych murach

o_nas.jpg

Obecnie kamienica przy Bema 20 ma służyć aktywności na różnych obszarach w Tarnowie, lecz sam budynek ma bogatą historię sięgającą XIX wieku. Powstała ok 1910 roku kamienica, zlokalizowana na polach nieopodal centrum miasta, początkowo służyła jako dom mieszkalny, później mieścił się w niej sklep spożywczy, działający nawet w czasach okupacji. Przytulona do jednego z najpiękniejszych budynków Tarnowa, jakim był budynek Poczty Polskiej u zbiegu dzisiejszych ulic Bema i Urszulańskiej. Poczta, podpalona w czasie kampanii wrześniowej, została jednak zrównana z ziemią. Lecz budynek przy Bema 20 pozostał, pełniąc różne funkcje, popadając stopniowo w ruinę.
Budynek trafił w nowe ręce, które doceniły jego urodę i lokalizację. I jak Kopciuszek na balu przeszedł metamorfozę do stanu obecnego. Nowa forma starego budynku pozwoliła rozwinąć w nim nowe życie tak, by stał się on użyteczny dla mieszkańców miasta, zwłaszcza, iż zlokalizowany jest w ścisłym centrum, w którym jak w sercu krzyżują się wszystkie arterie komunikacyjne i bije puls miejskiego życia.
Dlatego też chcemy by Bema20 funkcjonowało aktywnie w miejskiej przestrzeni nie tylko dzięki swej nowej formie, ale szeregu aktywności do których może być polem.
Początek to działalność wystawiennicza, ale to początek drogi. Otwieramy się na wszystkich i czekamy także na Wasze pomysły wykorzystania Bema20 w aktywnym życiu Tarnowa.